Grupa na WhatApp

Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji

Dołącz do Grupy

Subscribe nowjsy


Fundacja Wspierania Bioróżnorodności HORB

Logo Fundacji HORB

wsparcie wolontariatu

Odbierz biuletyn


Grupa na WhatApp

Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji

Dołącz do Grupy

gru 30, 2022

Centrum Pomocy dla Ukrainy

Centrum pomocy dla Ukrainy w centrum edukacji ekologicznej pasterski dzwonek

Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła znany nam dotychczas świat. Organizacje pozarządowe są jednym z filarów demokracji umożliwiając samoorganizację obywatelską w sytuacji gdy ani państwo ani biznes sobie nie radzą. Wojna za naszą granicą była takim właśnie momentem.  Dlatego w naszych głowach zrodził się pomysł stworzenia bezpiecznej oazy dla rodzin uciekających przed wojną. Było to dla nas nowe doświadczenie, ponieważ do tej pory fundacja realizowała projekty o charakterze edukacyjnym. Nasze doświadczenia w wolontariacie i redystrybucji środków państwowych miały się przydać w nowych i nieznanych nam dotychczas okolicznościach pomocy humanitarnej. 

7 marca 2022 roku, około godziny 14 zgłosiłam naszą fundację jako organizację pomocy przyjęcia rodzin uchodźców. Już trzy godziny później dostałam telefon, że na przejściu granicznym Hrebenne czeka na nas kilka rodzin. W naszym centrum edukacji ekologicznej  Daliowej wolontariusze – Dariusz i Antonia tworzyli centrum pomocy dla uchodźców.  Mimo trudności i później pory w znalezieniu autokaru na 30 osób jedna myśl, która pojawiła się w mojej głowie: nie usnę dopóki nie sprowadzę tych rodzin do naszego centrum. Trans-Usługi z Iwonicza zdeklarowały chęć pomocy i już o godzinie 20 wraz z wolontariuszką Sabiną wyruszyłyśmy w drogę. Żadne słowa nie wyrażą widoku i dramatyzmu sytuacji jaką zastałyśmy na miejscu. Około godziny 2 nad ranem wyruszyliśmy w drogę powrotną, która była ciężka, nie tylko ze względu na warunki drogowe, ale przede wszystkim uderzające poczucie odpowiedzialności.



Przyświecał nam jeden cel: stworzyć bezpieczne miejsce, w którym uciekające przed wojną kobiety i dzieci będą się czuły jak w drugim domu. Czas pokazał, że ten cel udało się zrealizować. Gdy pierwszy raz usłyszałam z ust naszych małych podopiecznych, że to ich dom poczułam, że nasza ciężka praca przynosi owoce. W pierwszych dniach pobytu przybyłych rodzin skupiliśmy się na ich podstawowych potrzebach. Pomoc ludzi dobrej woli przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, rzeczy przybywało z dnia na dzień, również darczyńcy wpłacali datki na konto Fundacji Horb, co mogło umożliwić nam funkcjonowanie i dalsze niesienie pomocy. Na dzień dzisiejszy łącznie w naszym centrum udzieliliśmy pomocy około 60 osobom, 4 rodziny zdecydowały się z nami pozostać. Od 8 marca bardzo się ze sobą żyliśmy, każdy dzień przynosił nam coś nowego, nowe zadania i obowiązki. Wolontariusze fundacji stworzyli wraz z uchodźcami wyjątkową relację.

Przez ostatnie ponad pół roku spędziliśmy bardzo dużo czasu razem w tym: zorganizowaliśmy Święta Wielkanocne, organizowaliśmy warsztaty, stworzyliśmy sklepik, aby przebywające pod opieką fundacji kobiety mogły sprzedawać swoje rękodzieło. Podzieliliśmy się z darami, które dostaliśmy, wsparliśmy: domy dziecka na Ukrainie, rodziny z Ukrainy, które mieszkają na terytorium Polski i wiele innych zbiórek. Dziesięcioro podopiecznych, którzy z nami zostali, nauczyli się żyć w Daliowej, dzieci zaaklimatyzowały się w szkole, ich mamy wykonują rękodzieło, które umożliwia im rozwój i przynosi dochody. Działamy dalej!

W imieniu Fundacji oraz przede wszystkim uchodźców z Ukrainy składam wielkie podziękowania za dla wszystkich darczyńców i osób, które zaangażowały się w projekt w Centrum Pomocy dla Ukrainy w Daliowej.

Bardzo dziękuję wolontariuszom, bez których nie udałoby się tego osiągnąć – Dariuszowi, Antoninie, Sabinie poprowadziłabym tej arki. 
Koordynator projektu Kaja Wrzecionko

Całe rozliczenie projektu Centrum pomocy dla Ukrainy za rok 2022 znajdą państwo na stronie https://www.horb.org/dokumenty

Zapraszamy na naszego Instagrama: #fundacjahorb_pomocdlaukrainy



Strategia komunikacji i rozwoju lokalnych inicjatyw społecznych
Autor: Fundacja HORB 12 Jul, 2023
W ramach projektu w 2021 roku zrealizowaliśmy szkolenia dla wolontariuszy, spotkania z organizacjami pozarządowymi, wydaliśmy biuletyn informacyjny, stworzyliśmy kanał w serwisie YouTube, kończymy pracę poprawiające stronę internetową.
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Wolontariat w ochronie czynnej 2023
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Czynna ochrona ekosystemów nieleśnych w Magurskim Parku Narodowym 2023
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Podkarpacki Naturalny Wypas 2023
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Ochrona czynna płatów dąbrowy świetlistej -rezerwat Kwiatówka
Więcej artykułów
Share by: