Grupa na WhatApp

Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji

Dołącz do Grupy

Subscribe nowjsy


Fundacja Wspierania Bioróżnorodności HORB

Logo Fundacji HORB

wsparcie wolontariatu

Odbierz biuletyn


Grupa na WhatApp

Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji

Dołącz do Grupy

Aktualności i informacje 

Bioróżnorodność gatunkowa

Bioróżnorodność oznacza zróżnicowanie życia na wszystkich jego poziomach organizacji, stąd też możemy mówić o:

  • różnorodności genetycznej,
  • różnorodności gatunkowej
  • różnorodności ekosystemowej

W dyskusji na temat utraty bioróżnorodności koncentrujemy się najczęściej na kwestiach związanych ze środowiskiem naturalnym. Jednak problem utraty bioróżnorodności dotyka przede wszystkim zwierząt i roślin hodowlanych na potrzeby rolnictwa.

Różnorodność ekosystemowa odnosi się do różnic pomiędzy poszczególnymi ekosystemami, różnorodność gatunkowa to różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami zwierząt, zarówno fenotypowe (cechy zewnętrzne) jak i genetyczne (genotyp). Podstawą zmienności organizmów żywych jest jednak różnorodność na poziomie genów, czyli tzw. różnorodność genetyczna.

Doprowadza ona do sytuacji, w której zwierzęta choć należą do tego samego gatunku i tej samej populacji (tego samego stada), zdecydowanie różnią się od siebie. Mogą to być różnice zarówno widoczne w fenotypie jak i w produkcyjności zwierząt.

Bardzo duże zapotrzebowanie na pożywienie, związane z wciąż rosnącą populacją ludzi na świecie (obecnie prawie 8 mld), wpływa na intensyfikację rolnictwa, w tym również produkcji zwierzęcej. Zwierzęta gospodarskie zaczęto poddawać intensywnej selekcji, ukierunkowanej na wysoką wydajności (mleka, mięsa, jaj itp.). W efekcie takich zmian, w światowej produkcji żywności dominuje niewielka liczba ras wysokoprodukcyjnych, tzw. transgranicznych. Wśród bydła najbardziej rozpowszechniona jest rasa holsztyńsko-fryzyjskie, która utrzymywana jest w ponad 120 krajach.

Transgraniczność - dominacja niewielkiej liczby ras wysokoprodukcyjnych

Rewolucja biotechnologiczna jako zagrożenie

Fundacja Horb - Bioróżnorodność
Fundacja Horb - Bioróżnorodność
Fundacja Horb - Bioróżnorodność

Krzyżowanie lokalnych ras bydła z rasą holsztyńsko-fryzyjską, z jednej strony poprawiło wydajność mleczną (podwojenie wydajności), z drugiej jednak doprowadziło do marginalizacji ras niskoprodukcyjnych

Doprowadza ona do sytuacji, w której zwierzęta choć należą do tego samego gatunku i tej samej populacji (tego samego stada), zdecydowanie różnią się od siebie. Mogą to być różnice zarówno widoczne w fenotypie jak i w produkcyjności zwierząt.

Ponadto proces globalizacji oraz dynamiczna selekcja hodowlana ras wysokoprodukcyjnych, doprowadziły do zmniejszenia zmienności genetycznej oraz powstania depresji inbredowej. W praktyce jest to poważny problem dla hodowców zwierząt, gdyż efektem jest wiele niekorzystnych zmian, związanych ze spadkiem: wigoru, płodności, zdolności reprodukcyjnych oraz przeżywalności. Ponadto w genotypie zwierząt mogą ujawniać się wady genetyczne, powodujące wiele problemów zdrowotnych.

Działania ograniczające marginalizację

Działaniem ograniczającym marginalizację ras rodzimych w produkcji zwierzęcej, jest objęcie ich programami ochrony zasobów genetycznych.

W chwili obecnej w Polsce programy te są realizowane dla ponad 90 ras, odmian i linii zwierząt gospodarskich, w tym dla 4 ras bydła (polskiej czerwonej, białogrzbietej, polskiej czarno-białe i polskiej czerwono-białej). Do najbardziej pożądanych cech zwierząt gospodarskich należą: długowieczność, zdrowotność, płodność, plenność, wysoka jakość produktów jak również duża zmienność genetyczna.

Ponadto odtwarzanie oraz ochrona lokalnych ras zwierząt gospodarskich, z uwagi na posiadanie unikalnych cech, ma istotne znaczenie nie tylko dla rolnictwa i przemysłu spożywczego, ale również dla rozwoju obszarów wiejskich, ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego oraz nauki.

Koniec XX wieku i początek obecnego przyniósł kolejną rewolucję biotechnologiczną. Pojawiły się nowe możliwości zwiększenia – poprawy płodności, poprzez wprowadzenie: przenoszenia zarodków, seksowania nasienia, synchronizacji rui czy klonowania zwierząt.

Jednak największe nadzieje w światowej produkcji żywności, a zarazem i największe zagrożenie dla bioróżnorodności, wiąże się z inżynierią genetyczną. Modyfikacje genetyczne związane są ze zmianami w organizmie i mają na celu np. zwiększenie odporności na choroby, wydajności produkcji lub wytwarzanie pożądanych substancji, np. ludzkiej laktoferyny w mleku krowim itp. 

Projekty realizowane przez Fundację
Strategia komunikacji i rozwoju lokalnych inicjatyw społecznych
Autor: Fundacja HORB 12 Jul, 2023
W ramach projektu w 2021 roku zrealizowaliśmy szkolenia dla wolontariuszy, spotkania z organizacjami pozarządowymi, wydaliśmy biuletyn informacyjny, stworzyliśmy kanał w serwisie YouTube, kończymy pracę poprawiające stronę internetową.
„Ostatni Dzwonek” - centrum edukacji i tradycyjnego rolnictwa
Autor: Fundacja HORB 27 Mar, 2022
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału organizacyjnego Fundacji Wspieranie Bioróżnorodności Horb przez stworzenie ośrodka edukacyjnego. Ośrodek powstanie w miejscu dużego budynku gospodarczego, który zostanie zaadaptowany do potrzeb edukacyjnych i szkoleniowych.
Klubik Mam w Gminie Jaśliska
Autor: Fundacja HORB 26 Mar, 2022
Na terenach izolowanych wiosek Beskidu Niskiego – macierzyństwo na wczesnym etapie powoduje zagrożenie izolacja społeczną. W celu ograniczenia tego ryzyka przygotowaliśmy program działań edukacyjnych.
III edycji Programu aktywizacji gospodarczo-turystycznej województwa podkarpackiego
Autor: Fundacja HORB 23 Jan, 2022
Podpisaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego na realizację zadania publicznego Podkarpacki Naturalny Wypas w 2021 roku. To początek III edycji Programu aktywizacji gospodarczo-turystycznej województwa podkarpackiego poprzez promocję cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenów łąkowo-pastwiskowych z zachowaniem bioróżnorodności w oparciu o naturalny wypas zwierząt gospodarskich i owadopylność.
Wszystkie →
Share by: