Bioróżnorodność gatunkowa
Projekty realizowane przez Fundację

Grupa na WhatApp
Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji
Dziękujemy, Twój adres e-mail został dopisany do naszego systemu wysyłkowego.
Dziękujemy, Twój adres e-mail został dopisany do naszego systemu wysyłkowego.
Grupa na WhatApp
Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji
Bioróżnorodność oznacza zróżnicowanie życia na wszystkich jego poziomach organizacji, stąd też możemy mówić o:
W dyskusji na temat utraty bioróżnorodności koncentrujemy się najczęściej na kwestiach związanych ze środowiskiem naturalnym. Jednak problem utraty bioróżnorodności dotyka przede wszystkim zwierząt i roślin hodowlanych na potrzeby rolnictwa.
Różnorodność ekosystemowa odnosi się do różnic pomiędzy poszczególnymi ekosystemami, różnorodność gatunkowa to różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami zwierząt, zarówno fenotypowe (cechy zewnętrzne) jak i genetyczne (genotyp). Podstawą zmienności organizmów żywych jest jednak różnorodność na poziomie genów, czyli tzw. różnorodność genetyczna.
Doprowadza ona do sytuacji, w której zwierzęta choć należą do tego samego gatunku i tej samej populacji (tego samego stada), zdecydowanie różnią się od siebie. Mogą to być różnice zarówno widoczne w fenotypie jak i w produkcyjności zwierząt.
Bardzo duże zapotrzebowanie na pożywienie, związane z wciąż rosnącą populacją ludzi na świecie (obecnie prawie 8 mld), wpływa na intensyfikację rolnictwa, w tym również produkcji zwierzęcej. Zwierzęta gospodarskie zaczęto poddawać intensywnej selekcji, ukierunkowanej na wysoką wydajności (mleka, mięsa, jaj itp.). W efekcie takich zmian, w światowej produkcji żywności dominuje niewielka liczba ras wysokoprodukcyjnych, tzw. transgranicznych. Wśród bydła najbardziej rozpowszechniona jest rasa holsztyńsko-fryzyjskie, która utrzymywana jest w ponad 120 krajach.
Krzyżowanie lokalnych ras bydła z rasą holsztyńsko-fryzyjską, z jednej strony poprawiło wydajność mleczną (podwojenie wydajności), z drugiej jednak doprowadziło do marginalizacji ras niskoprodukcyjnych
Doprowadza ona do sytuacji, w której zwierzęta choć należą do tego samego gatunku i tej samej populacji (tego samego stada), zdecydowanie różnią się od siebie. Mogą to być różnice zarówno widoczne w fenotypie jak i w produkcyjności zwierząt.
Ponadto proces globalizacji oraz dynamiczna selekcja hodowlana ras wysokoprodukcyjnych, doprowadziły do zmniejszenia zmienności genetycznej oraz powstania depresji inbredowej. W praktyce jest to poważny problem dla hodowców zwierząt, gdyż efektem jest wiele niekorzystnych zmian, związanych ze spadkiem: wigoru, płodności, zdolności reprodukcyjnych oraz przeżywalności. Ponadto w genotypie zwierząt mogą ujawniać się wady genetyczne, powodujące wiele problemów zdrowotnych.
Działaniem ograniczającym marginalizację ras rodzimych w produkcji zwierzęcej, jest objęcie ich programami ochrony zasobów genetycznych.
W chwili obecnej w Polsce programy te są realizowane dla ponad 90 ras, odmian i linii zwierząt gospodarskich, w tym dla 4 ras bydła (polskiej czerwonej, białogrzbietej, polskiej czarno-białe i polskiej czerwono-białej). Do najbardziej pożądanych cech zwierząt gospodarskich należą: długowieczność, zdrowotność, płodność, plenność, wysoka jakość produktów jak również duża zmienność genetyczna.
Ponadto odtwarzanie oraz ochrona lokalnych ras zwierząt gospodarskich, z uwagi na posiadanie unikalnych cech, ma istotne znaczenie nie tylko dla rolnictwa i przemysłu spożywczego, ale również dla rozwoju obszarów wiejskich, ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego oraz nauki.
Koniec XX wieku i początek obecnego przyniósł kolejną rewolucję biotechnologiczną. Pojawiły się nowe możliwości zwiększenia – poprawy płodności, poprzez wprowadzenie: przenoszenia zarodków, seksowania nasienia, synchronizacji rui czy klonowania zwierząt.
Jednak największe nadzieje w światowej produkcji żywności, a zarazem i największe zagrożenie dla bioróżnorodności, wiąże się z inżynierią genetyczną. Modyfikacje genetyczne związane są ze zmianami w organizmie i mają na celu np. zwiększenie odporności na choroby, wydajności produkcji lub wytwarzanie pożądanych substancji, np. ludzkiej laktoferyny w mleku krowim itp.
DOKUMENTY
Wypełniając formularze zawierające Twoje dane osobowe - wyrażasz zgodę na ich gromadzenie i przetwarzanie przez Fundację Wspierania Bioróżnorodności HORB. Masz prawo do wglądu, modyfikacji i żądania zaprzestania przetwarzania danych. Dane mogą być wykorzystywane do rozsyłania Biuletynu HORB oraz do kontaktu. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
Administratorem Danych jest Fundacja Wspierania Bioróżnorodności HORB z siedzibą pod adresem: Daliowa 13, 38-485 Jaśliska, powiat krośnieński, gmina Jaśliska wpisana do rejestru pod numerem KRS 0000507918 w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy
Rachunek bankowy:
BNP PARIBAS 19160014621845711630000001