Grupa na WhatApp

Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji

Dołącz do Grupy

Subscribe nowjsy


Fundacja Wspierania Bioróżnorodności HORB

Logo Fundacji HORB

wsparcie wolontariatu

Odbierz biuletyn


Grupa na WhatApp

Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji

Dołącz do Grupy

Fundacja HORB • lip 12, 2023

Strategia komunikacji i rozwoju lokalnych inicjatyw społecznych

W roku 2022 zrealizowano siedem projektów zarządzanych na podstawie przygotowanej w 2021 roku instrukcji stanowiącej podstawę działań dla koordynatorów projektów
Przygotowane mechanizmy zarządzania projektami sprawdziły się nie tylko w formule projektów pro-środowiskowych. Rok 2022 był dla naszej organizacji dużym wyzwaniem w zakresie przygotowania i zrealizowania projektu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Tym bardziej, że po raz pierwszy realizowaliśmy aktywną zbiórkę wsparcia rzeczowego i finansowego. Umiejętność wdrożenia przygotowanych procesów zarządzania, szkolenia kadry i wolontariuszy zaowocowały skutecznym i profesjonalnym rozliczeniem projektu oraz jego sukcesem w zakresie realnie niesionej pomocy rodzinom uchodźców.
W okresie od lutego do września 2022 zawarto 4 porozumienia z organizacjami pozarządowymi i instytucjami działającymi we wspólnym obszarze z fundacją wspierania bioróżnorodności Horb
W 2022 roku strona internetowa została udostępniona pod domeną horb.org co otworzyło możliwości współpracy międzynarodowej, domenę horb.org zakupiono w marcu 2022 roku w ramach planowanego wkładu własnego

W 2022 roku uzyskano zwiększenie ilości użytkowników w czasie trwania projektu w 2022 roku strona horb.org. uzyskała 4400 wyświetleń ( wzrost ponad 300% w stosunku do okresu przed rozpoczęciem projektu i ponad 170% do roku 2021) . Stronę odwiedziło 2400 użytkowników ( 400 % więcej w stosunku do uruchomienia projektu i ponad 100% więcej niż w 2021roku.
Konto w serwisie twitter rozpoczęło publikowanie treści jesteśmy na etapie budowania społeczności wokół tego medium, jesteśmy na początku tej drogi i bieżący rok pozwoli nam osiągnąć ponad 100 obserwujących do końca 2023 roku Utrzymano wzrostowy trend na koncie Instagram sięgający 300% w stosunku do roku 2021 czyli pierwszego roku wdrożenia projektu oraz podobny, 300% wzrost na profilu Facebook uzyskując zasięg ponad 180 tys użytkowników , kanał na youtube uzyskał 170 subskrybentów i zasięg o 100% większy niż w 2021 roku 25 tysięcy wyświetleń, oraz ponad 260% większy czas oglądania nadesłanych materiałów niż w 2021 wynoszący ponad 220 godzin.
W 2022 roku przygotowano edycje biuletynu Horb o nakładzie 500 egz z zasięgiem 30 tyś osób dla wydania cyfrowego.
W 2022 roku przeprowadzono przeprowadzono szkolenia dotyczące zarządzania treściami w mediach społecznościowych w ramach wkładu organizacji pozarządowych w pomoc humanitarną w czasie wojny na Ukrainie oraz rozwóju Wspólnej Polityki Rolnej oraz bieżących działań fundacji w ramach prowadzonej ochrony czynnej
Projekt strategii komunikacji i rozwoju loklanych inicjatyw społecznych jest kontynuowany w 2023 roku.

W ramach projektu, w 2021 roku zrealizowaliśmy szkolenia dla wolontariuszy, zorganizowaliśmy wystawę oraz happening mieszkańców wsi Myscowa, spotkania z organizacjami pozarządowymi, wydaliśmy biuletyn informacyjny, stworzyliśmy kanał w serwisie YouTube, kończymy pracę poprawiające stronę internetową.

Narodowy Instytut Wolności

Beskid Niski to obszar silnie zagrożony marginalizacją, z bardzo niskimi dochodami własnymi samorządów, charakteryzujący się niewielkim odsetkiem mieszkańców z wyższym wykształceniem (ok. 4%). Małe zaludnienie ( średnio kilkanaście osób na km2 ), wykluczenie cywilizacyjne, olbrzymie znaczenie kapitału ekologicznego, rozdrobnione, ekstensywne gospodarstwa rolne stanowiące jedyną alternatywę dla migracji zarobkowej.

Nowe FIO

Specyfika regionu ma przełożenie na działanie organizacji pozarządowych. Cechą szczególną jest bardzo lokalny charakter ich działania, połowa wszystkich organizacji działa w skali nie większej niż gmina. Powstanie tych organizacji jest efektem społecznej odpowiedzi na konkretny problem pojawiąjący się w danej gminie lub wsparcie dla lokalnych działań sportowych i kulturalnych. Brakuje organizacji zajmujących się szerszym kontekstem lokalnej specyfiki, przyszłego rozwoju i wykorzystania potencjału, będących partnerem w rozwoju strategicznym i stabilnym elementem demokratycznego samorządu. 

Konsekwencją powstania organizacji dla sprecyzowanych inicjatyw jest duże zaangażowanie członków organizacji , średnio 55% zrzeszonych osób aktywnie włącza się w życie organizacji. Jednak ze względu na brak funduszy, zaplecza i ograniczeń w kompetencjach kadrowych, funkcjonowanie organizacji jest krótkotrwałe.

Dlatego 40% organizacji nie ma dłuższego stażu niż 5 lat. Ograniczenia instytucjonalne przekładają się na typowo społeczny charakter pracy, (56%) stowarzyszeń i fundacji z naszego regionu działa wyłącznie społecznie, nie zatrudniając żadnego personelu.


Równocześnie towarzyszy temu słaba aktywność w ramach wolontariatu, osoby spoza struktur organizacji nie są aktywne społecznie. Jest to pokłosie modelu zarządzania opartego na liderze, braku formalnych struktur i standardów. Projekt ma zapobiec opisanym problemom poprzez wzmocnienie naszej organizacji w zakresie posiadanych zasobów, wypracowaniu strategii komunikacyjnej i wprowadzeniu zmian w zarządzaniu.



Celem projektu jest przygotowanie, realizacja i wdrożenie wypracowanej strategii komunikacyjnej polegającej na wielokanałowym ( media elektroniczne, tradycyjne, instalacje, wystawy, wydarzenia), spójnym i transparentnym prezentowaniu naszych celów, wartości, zrealizowanych projektów i proponowanych rozwiązań dla problemów będących podstawą lokalnych inicjatyw społecznych.

Realizacja stałej współpracy z przeszkolonymi wolontariuszami. Zmiany zarządzania organizacją polegającej na stworzeniu standardów skuteczności działania, komunikacji, podniesienie jakość w sprawozdawczości, przejrzystości funkcjonowania; zwiększenie efektywności oddziaływania


Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Wolontariat w ochronie czynnej 2023
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Czynna ochrona ekosystemów nieleśnych w Magurskim Parku Narodowym 2023
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Podkarpacki Naturalny Wypas 2023
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Ochrona czynna płatów dąbrowy świetlistej -rezerwat Kwiatówka
30 Dec, 2022
Centrum pomocy dla Ukrainy w centrum edukacji ekologicznej pasterski dzwonek
Więcej artykułów
Share by: