Grupa na WhatApp

Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji

Dołącz do Grupy

Subscribe nowjsy


Fundacja Wspierania Bioróżnorodności HORB

Logo Fundacji HORB

wsparcie wolontariatu

Odbierz biuletyn


Grupa na WhatApp

Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji

Dołącz do Grupy

Grzegorz Chłopicki • lip 12, 2023

Czynna ochrona otwartych siedlisk ciepłolubnych oraz krajobrazu Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej przez prowadzenie wypasu zwierząt na wybranych powierzchniach w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie

Ochrona czynna w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „ Czynna ochrona otwartych siedlisk ciepłolubnych oraz krajobrazu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej poprzez prowadzenie wypasu zwierząt na wybranych powierzchniach w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie”. Projekt jest realizowany w oparciu o uchwałę Sejmiku województwa Małopolskiego w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie uwzględniającego zakres planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dolinki Jurajskie PLH120005. W Dolinkach Krakowskich występują siedliska ciepłolubne, które wyróżniają się bogactwem gatunków roślin.
Siedliska te rozprzestrzeniły się na zboczach nasłonecznionych dolin, głównie w związku z prowadzonym tutaj dawniej tradycyjnym rolnictwem, przede wszystkim gospodarką pasterską.Wskutek porzucenia tej gospodarki, cenne płaty siedlisk zaczęły zarastać krzewami i drzewami. Przywrócenie wypasu w tych miejscach, ma na celu odtworzenie i zachowanie siedlisk ciepłolubnych.
Choć wypas zwierząt jest metodą bardziej czasochłonną niż mechaniczne usunięcie roślinności, jest to metoda znacznie bardziej korzystna dla cennych siedlisk i gatunków.
wypasane zwierzęta omijają niesmaczne dla nich gatunki roślin, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas koszenia, ruch racic odsłania nasiona rzadkich gatunków roślin, a odchody zwierząt dodatkowo użyźniają glebę. Wypas oparty jest o trzy gatunki: bydło domowe, owcy domowej i kóz.


Strategia komunikacji i rozwoju lokalnych inicjatyw społecznych
Autor: Fundacja HORB 12 Jul, 2023
W ramach projektu w 2021 roku zrealizowaliśmy szkolenia dla wolontariuszy, spotkania z organizacjami pozarządowymi, wydaliśmy biuletyn informacyjny, stworzyliśmy kanał w serwisie YouTube, kończymy pracę poprawiające stronę internetową.
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Wolontariat w ochronie czynnej 2023
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Czynna ochrona ekosystemów nieleśnych w Magurskim Parku Narodowym 2023
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Podkarpacki Naturalny Wypas 2023
Autor: Grzegorz Chłopicki 12 Jul, 2023
Ochrona czynna płatów dąbrowy świetlistej -rezerwat Kwiatówka
30 Dec, 2022
Centrum pomocy dla Ukrainy w centrum edukacji ekologicznej pasterski dzwonek
Więcej artykułów
Share by: