Czynna ochrona otwartych siedlisk ciepłolubnych oraz krajobrazu Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej przez prowadzenie wypasu zwierząt na wybranych powierzchniach w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie

Ochrona czynna w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „ Czynna ochrona otwartych siedlisk ciepłolubnych oraz krajobrazu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej poprzez prowadzenie wypasu zwierząt na wybranych powierzchniach w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie”. Projekt jest realizowany w oparciu o uchwałę Sejmiku województwa Małopolskiego w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie uwzględniającego zakres planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dolinki Jurajskie PLH120005. W Dolinkach Krakowskich występują siedliska ciepłolubne, które wyróżniają się bogactwem gatunków roślin.
Siedliska te rozprzestrzeniły się na zboczach nasłonecznionych dolin, głównie w związku z prowadzonym tutaj dawniej tradycyjnym rolnictwem, przede wszystkim gospodarką pasterską.Wskutek porzucenia tej gospodarki, cenne płaty siedlisk zaczęły zarastać krzewami i drzewami. Przywrócenie wypasu w tych miejscach, ma na celu odtworzenie i zachowanie siedlisk ciepłolubnych.
Choć wypas zwierząt jest metodą bardziej czasochłonną niż mechaniczne usunięcie roślinności, jest to metoda znacznie bardziej korzystna dla cennych siedlisk i gatunków.
wypasane zwierzęta omijają niesmaczne dla nich gatunki roślin, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas koszenia, ruch racic odsłania nasiona rzadkich gatunków roślin, a odchody zwierząt dodatkowo użyźniają glebę. Wypas oparty jest o trzy gatunki: bydło domowe, owcy domowej i kóz.
