Ochrona czynna Muraw Kserotermicznych na Wyżynie Miechowskiej

Ochrona czynna muraw kserotermicznych na Wyżynie Miechowskiej

Zadanie jest realizowane w ramach pięcioletniego projektu ochrony muraw kserotermicznych na terenie rezerwatów Biała Góra, Opalonki, Dąbie i Sterczów. Rezerwaty są położone na północny zachód i wschód od Miechowa. Duży rozrzut powierzchni jest niemałym wyzwaniem logistycznym

Murawy kserotermiczne występują na nasłonecznionych zboczach o ubogim, wapiennym podłożu. Wykształciły się głównie w związku z prowadzonym tutaj dawniej wypasem.
Wskutek porzucenia tej gospodarki, cenne płaty siedlisk zaczęły zarastać krzewami i drzewami. Przywrócenie wypasu w tych miejscach, ma na celu odtworzenie i zachowanie siedlisk ciepłolubnych. Choć wypas zwierząt jest metodą bardziej czasochłonną niż mechaniczne usunięcie roślinności, jest to metoda znacznie bardziej korzystna dla cennych siedlisk i gatunków. Tereny ulegające silnej sukcesji są odkrzaczane ręcznie w okresie poprzedzającym wypas.

Wypasane zwierzęta omijają niesmaczne dla nich gatunki roślin, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas koszenia, ruch racic odsłania nasiona rzadkich gatunków roślin, a odchody zwierząt dodatkowo użyźniają glebę. Wypas w ramach projektu oparty jest o gatunki: owcy domowej i kóz.